سفرهای زینب(سلام الله علیها)

فارسی

هرکدام از سفرهای زینب(سلام الله علیها) با پیشامدهای پرمخاطره و هیجان انگیز خود، برشکلیری شخصیت حضرت زینب (سلام الله علیها) تاثیرگذاد بودند.
اولین سفری که مورخان برای زینب (سلام الله علیها) ثبت کرده اند،سفرایشان از مدینه به کوفه بود. این سفر در زمانی بود که حضرت علی (علیه السلام) زمام کارهای مسلمانان را به دست گرفتند و بنا به مصلحتی،کوفه را به عنوان مرکز حکومت برگزیدند. در این سفر،حضرت زینب (سلام الله علیها) نیز همراه پدر و برادران و همسر و فرزندان خود راهی کوفه شدند. طبق اظهار مورخان،اقامت ایشان در این شهر،پنج سال طول کشید.
شخصیت درخشان زینب (سلام الله علیها) در این شهر نیز پشت پرده پنهان نماند؛ بلکه به مرور زمان، مردم متوجه مقام علمی و اخلاقی ایشان شدند و از امیرالمومنین (سلام الله علیها) اجازه خواستند که برای هدایت و ارشاد بانوان از وجود ایشان بهره مند شوند.
حضرت نیز با این پیشنهاد موافقت کردند و از آن پس،خانه زینب (سلام الله علیها) نه تنها پناهگاه و افراد مستضعف جامعه بود، بلکه مکتب تعلیم و تربیت نیز به حساب می آمد. مجالس درس قرآن و تفسیر ایشان همواره مهیای استقبال از بانوان مشتاق و علاقه مند بود.
حضرت زینب  (سلام الله علیها) با انجام فعالیت اجتماعی در عرصه های مختلف و سیاسی هماهنگ با موقعیت زمانی و مکانی کوفه، مسئولیت سنگین زنان مسلمان در جامعه اسلامی را گوشزد می کردند‌. اصولا محتوای زندگی زینب  (سلام الله علیها) مخالف روش خانه نشینی و بی اعتنایی زن در قبال تحولات گوناگون جامعه است.
حضرت زینب  (سلام الله علیها) پس از شهادت پدر،شش ماه در کوفه اقامت کردند.
هنگامی که قرارداد صلح بین معاویه و امام حسن(علیه السلام) امضا شد، ایشان همراه برادران و جوانان بنی هاشم، دوباره به مدینه برگشتند. این دومین سفر زینب  (سلام الله علیها) بود. ایشان حدود ده سال، در مدینه اقامت گزیدند تا اینکه در سال پنجاه هجری، امام حسن علیه السلام به شهادت رسیدند و امان حسین علیه السلام امامت و رهبری جامعه اسلامی را عهده دار شدند.
حرکت شتابنده حوادث و وقایع، آینده دشواری را برای دختر علی علیه السلام ترسیم می کرد؛همچنین این گمان را بیش از پیش در زینب  (سلام الله علیها) تقویت می کرد که دین داری و تعهد به اسلام و قرآن روز به روز، در مردم ضعیف تر می شود و در مقابل، قداره بندان و بی دینان نفاق افکن محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. این گونه بود که نسیم غربت اسلام و اهل بیت علیه السلام را هر صبح و شام بر گونه های غم بار  خود احساس می کردند.
باوخیم ترشدن اوضاع و روی کارآمدن یزید، سومین سفر زینب  (سلام الله علیها) نیز آغاز شد. ایشان در شب یکشنبه،۲۸ رجب سال سوم شعبان همان سال، به مکه رسیدند.
در این سفر برادران و فرزندان زینب  (سلام الله علیها) در کنارشان بودند و عظمت و شوکت همچنان بااحترام گذاشتن برادران و عزیزانشان محفوظ است.
چهارمین سفر زینب  (سلام الله علیها) در هشتم ذی الحجه سال شصت هجری اتفاق می افتد و آن زمانی بود که امام حسین علیه السلام تصمیم خود را بر آغاز نبردی خونین با یزید سفاک قطعی کرده و مکه را به قصد عراق ترک کردند. در این سفر،سایه شوم مصیبتی دردناک و غم انگیز قدم به قدم، زینب  (سلام الله علیها) را تعقیب می کند؛ ولی باز در جمع برادران قرار دارند و فرزندان و جوانان غیور و ایثارگر بنی هاشم از ملازمان رکاب ایشان هستند.
پنجمین سفر زینب  (سلام الله علیها) از کربلا به کوفه و شام است که این سفر در واقع،همان دوران اسارت ایشان است. سفیر کربلا در طول اسارتشان، ضمن افشای ماهیت و نیات پلید دشمن،با قهرمانی ها و رشادت های وصف ناپذیرش به انقلاب مقدس و خونین برادرشان قداستی جاودانه می بخشند.
سفر ششم سفیر کربلا از شام به میدنه است. ایشان در این سفر، همراه گروهی از زنان و کودکان داغ دیده،با دنیایی از خاطره های تلخ و دل خراش صحرای کربلا به مدینه برمی گردند.
بالاخره،هفتمین سفر زینب  (سلام الله علیها) خروج مجدد ایشان از مدینه است که برخی مورخان مقصد ایشان را شام و برخی دیگر مصر نوشته اند.
برگرفته از کتاب زینب کبری پیام آور عاشورا

دسته بندی: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.